Ile stopni ma woda w czajniku, w którym się gotuje?

Oto artykuł, który jest rezultatem naszej kreatywnej współpracy z rtvmedia.pl

Pewnie nie raz zastanawialiście się „Do ilu stopni jest zaparzona woda w czajniku?”. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz filiżankę herbaty czy kawy, prawdopodobnie masz ogólne pojęcie o tym, jak gorąca powinna być woda. Punkt wrzenia wody wynosi 212 stopni Fahrenheita (100 stopni Celsjusza), więc wrząca woda jest dokładnym przeciwieństwem lodu. Punkt wrzenia to temperatura, w której woda zaczyna zamieniać się w parę wodną lub steam.

Istnieje kilka różnych sytuacji, w których wrzątek jest niezbędny, od kuchni po zewnątrz. Wadliwy system oczyszczania wody może doprowadzić do niebezpiecznego wybuchu epidemii wirusów i bakterii przenoszonych przez wodę. Jeśli podróżujesz, możesz znaleźć się w potrzebie zagotowania wody podczas pobytu za granicą. Najlepiej zacząć od pełnego garnka wody, ponieważ woda, która już siedzi w rurach przez dłuższy czas jest już nieświeża.

Używanie termometru do pomiaru temperatury wewnątrz czajnika może sprawić, że proces będzie łatwiejszy, szybszy i dokładniejszy. Ważne jest również, aby znać swoją początkową temperaturę wody. Ciepła woda zajmuje mniej czasu, aby osiągnąć punkt wrzenia niż zimna woda. Należy również pamiętać, że źródło wody musi być zbliżone do 212 stopni Fahrenheita lub wyższe. Oprócz tego temperatura używanej wody powinna być podobna.

Gdy woda wewnątrz czajnika osiągnie temperaturę wrzenia, zacznie gwizdać. Jeśli zauważysz biały dym wydobywający się z czajnika, nie jest to para wodna, lecz para. Para wodna jest niewidocznym gazem, natomiast para wodna pojawia się jako mgła lub dym. Czajnik, który nadal się gotuje, nie jest bezpieczny. Powinien jednak mieć wystarczająco dużo miejsca, aby umożliwić wydostanie się pęcherzyków powietrza. Jeśli tak jest, upewnij się, aby usunąć pokrywę przed spożyciem wody, lub ryzykować zatrucie przez niego.

Używanie termometru do pomiaru temperatury wody jest wygodny sposób, aby obliczyć temperaturę wrzenia wody. Chociaż może wydawać się skomplikowane, aby użyć termometru, temperatura wody jest dość stabilna dla wysokości. Po prostu, jeśli szukasz 96degC, powinieneś być w stanie znaleźć go za pomocą matematyki. Ważne jest, aby upewnić się, że termometr jest w dobrym kontakcie termicznym z wodą, a temperatura wody powinna być identyczna.

Jak woda osiąga 212 stopni F, jest to pełne wrzenie. Gdy osiągnie tę temperaturę, bąbelki przebiją powierzchnię wody. Przy 195 stopniach F woda gotuje się na wolnym ogniu, a przy 211 stopniach F jest wrząca. Niezależnie od tego, jaki rodzaj herbaty robisz, odpowiednia temperatura zrobi różnicę między gorącą a zimną filiżanką herbaty.

Częste pytanie: „O ile stopni zanieczyszczona jest woda w czajniku?” oznacza temperaturę wody podczas jej gotowania. O ile gotowanie wody zabija większe zanieczyszczenia, to niekoniecznie je niszczy. Dlatego do picia najlepsza jest woda filtrowana. Jeśli nie chcesz ryzykować jej picia, możesz ją zostawić na co najmniej minutę.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane