Ile energii elektrycznej zużywa mikrofalówka?

Przy zakupie nowej mikrofalówki ważne jest, aby wiedzieć, ile energii elektrycznej zużywa. Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że moc różni się znacznie pomiędzy różnymi modelami. Moc mikrofalówki jest ważnym parametrem, ponieważ niewłaściwe ustawienie może doprowadzić do częściowego zamrożenia lub rozgotowania jedzenia. Niezależnie od mocy mikrofalówki, należy zwrócić szczególną uwagę na tabelę mocy na jej etykiecie, aby określić, jak długo powinna działać.

Najlepszym sposobem na obliczenie, ile energii elektrycznej zużywa mikrofalówka, jest obliczenie jej mocy i liczby godzin, które wykorzystuje. Należy pomnożyć moc przez średnią stawkę za energię elektryczną w Twojej okolicy, aby uzyskać przybliżone roczne zużycie. Następnie należy podzielić tę sumę przez 12, aby uzyskać szacunkowy koszt miesięczny. Jeśli Twoja mikrofalówka jest włączona przez 24 godziny lub więcej, wydasz około 1,4kWh na godzinę. Podobnie, mikrofalówka, która używa 1000 watów będzie zużywać około 1,8kWh dziennie.

Przeciętna mikrofalówka zużywa więcej energii elektrycznej, gdy jest w trybie czuwania, niż gdy podgrzewa jedzenie. W rzeczywistości mikrofalówka zużywa 100 razy więcej energii elektrycznej niż zegar działający przez cały czas. Mimo to mikrofalówki spędzają dziewięćdziesiąt procent czasu bezczynnie i jako takie zużywają ogromne ilości energii. Wiele krajów próbuje ograniczyć to marnotrawstwo energii poprzez nakazanie bardziej wydajnych mikrofalówek, a pierwszym poważnym krokiem w tym kierunku jest nowy standard dla mikrofalówek.

Standardowa mikrofalówka o mocy 1000 watów zużywa około pięciu watów mocy w stanie czuwania, gdy nie jest używana, i około 0,3 kWh mocy w stanie czuwania w tym czasie. Jest to równowartość 73 centów dziennie, co sprawia, że koszt energetyczny używania mikrofalówki wynosi kilka dolarów rocznie. Istnieją jednak inne sposoby, aby zmniejszyć wpływ zużycia energii przez Twoją mikrofalówkę na środowisko. Na przykład, można odłączyć mikrofalówkę, gdy nie jest w użyciu listwy zasilającej, aby wyłączyć wiele urządzeń w trybie czuwania jednocześnie.

Choć mikrofalówki są bardzo wydajne, jeśli chodzi o podgrzewanie wody, ich efektywność energetyczna nie jest tak imponująca, jeśli chodzi o gotowanie żywności. W rzeczywistości, to trwa tylko kilka minut dla mikrofalówki, aby ugotować danie. Przeciętna mikrofalówka zużywa od pięciu do piętnastu watów energii elektrycznej, gdy jest w stanie gotowości, ale moc znamionowa mikrofalówki jest znacznie wyższa niż rzeczywista energia wykorzystywana przez jedzenie. Te dwa czynniki razem zwiększają ogólny koszt przygotowania żywności.

Aby dowiedzieć się, ile energii elektrycznej zużywa Twoja mikrofalówka, możesz sprawdzić jej tył pod kątem etykiety z watami. Większość urządzeń elektrycznych ma tę informację na tylnej stronie, ale etykieta watażu nie jest obecna w modelach do zabudowy. Jednak większość 28-litrowych modeli zużywa ponad 2500 W. Z tego powodu ważne jest, aby dowiedzieć się, ile energii elektrycznej zużywa mikrofalówka, aby móc odpowiednio zaplanować budżet.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane