Warto wiedzieć, jak kupić dom z rynku wtórnego, aby uchronić się przed nieopłacalną inwestycją. Trzeba dokładnie wszystko sprawdzić, bo niestety używane nieruchomości zwykle nie są wolne od wad. Niestety nieznajomość przepisów prawa i norm budowlanych oraz brak specjalistycznego sprzętu sprawiają, że wiele usterek zostaje pominiętych. Warto wobec tego przeprowadzić oględziny z fachowcem, aby uniknąć przykrych niespodzianek w niedalekiej przyszłości.
Co przemawia za wybraniem używanej nieruchomości?
Niektórzy nie wiedzą, jak oglądać mieszkanie przed kupnem, dlatego warto dobrze się do tego przygotować. Jako że kupno nieruchomości wiąże się z koniecznością poniesienia sporych kosztów, to jak najdokładniejsze oględziny stają się kluczową kwestią. Oczywiście zawsze można zdecydować się na skorzystanie z usług doświadczonego inżyniera, który dokona profesjonalnej oceny technicznej nieruchomości. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego można liczyć na ogromny wybór, więc każdy znajdzie coś dla siebie w niemalże dowolnej lokalizacji. Nie ma wobec tego problemu z zakupem lokum w centrum miasta, nieopodal parku lub na przedmieściach. Do wyboru są zarówno apartamentowce, jak i stare kamienice, bloki z wielkiej płyty. Kolejną zaletą będzie niższy koszt zakupu. Jeśli komuś zależy na mieszkaniu na wynajem, to rynek wtórny sprawdzi się idealnie. Możliwe staje się także dokładne obejrzenie wszystkiego przed zdecydowaniem się na kupno mieszkania, dotyczy to także okolicy, części wspólnych i sąsiedztwa.
Czy kupno mieszkania z rynku wtórnego to dobry pomysł?
Dla wielu osób ogromną zaletą w przypadku mieszkania z rynku wtórnego jest możliwość szybkiego wprowadzenia się ze względu na umeblowanie. Nieruchomości są najczęściej już wyposażone. Oczywiście nie zawsze będzie to zgodne z potrzebami i preferencjami. Różnie bywa także ze standardem wykończenia. Czasem trzeba przeprowadzić najpierw gruntowny remont, co pochłania czas i dodatkowe środki finansowe. Jeśli ktoś liczy na duże możliwości aranżacyjne, to niestety może być zawiedziony w przypadku mieszkania z rynku wtórnego. Nierzadko trzeba liczyć się z wieloma ograniczeniami. Zaletą będzie jednak rozbudowana infrastruktura wokół osiedla. Wiąże się to z dostępem do wielu punktów usługowych, placówek edukacyjnych. Nie ma również problemu z korzystaniem z komunikacji miejskiej. Można liczyć na tereny zielone, place zabaw. W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego pojawia się podatek PCC, który wynosi 2% wartości rynkowej mieszkania. Bardzo ważne będzie także sprawdzenie, czy sprzedający jest prawnie właścicielem mieszkania i nikt nie został w nim zameldowany.
Podobne tematy