Zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy?

Na podstawowe wyposażenie kuchni składa się wiele sprzętów i mebli. Pomieszczenie to trudno wyobrazić sobie chociażby bez lodówki czy kuchenki. Coraz częściej na liście niezbędnych urządzeń kuchennych umieszcza się także zmywarkę, która skutecznie nas wyręcza, przejmując na siebie powszechnie nielubianą czynność, jaką jest mycie naczyń. Przed zakupem konkretnego modelu zmywarki konieczne będzie dokonanie serii wyborów, dotyczących jej pojemności, trybów pracy czy dodatkowych funkcji. Jednak zanim to nastąpi, powinniśmy zadać sobie podstawowe pytanie: zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy?  

Dlaczego wybór jest tak ważny? 

Istnieje kilka istotnych powodów, dla których wybór pomiędzy zmywarką wolnostojącą, a urządzeniem do zabudowy jest tak istotny. Przede wszystkim decyduje on o wykorzystaniu konkretnej ilości przestrzeni – w niewielkich kuchniach zdecydowanie częściej znaleźć można starannie wpasowaną w zabudowę zmywarkę, zajmującą stosunkowo niewiele miejsca. W przypadku bardziej przestronnych pomieszczeń można pozwolić sobie natomiast na model wolnostojący, który może zajmować nieco więcej miejsca, ale wiąże się także z większą dowolnością jego ulokowania.  

Zakup danego rodzaju zmywarki nierzadko ma również znaczący wpływ na ogólną estetykę pomieszczenia. Zmywarki wolnostojące są najczęściej znacznie bardziej wyeksponowane niż ukryte między meblami modele do zabudowy. 

Różnice między zmywarką do zabudowy a wolnostojącą 

Skuteczne i szybkie zmywanie naczyń, a więc ich podstawowa funkcja, pozostaje w obu rodzajach zmywarek niezmienna. Między zmywarką do zabudowy a wolnostojącą istnieje jednak kilka znaczących różnic, które najczęściej wpływają na decyzję o zakupie.  Zmywarki te różnią się między sobą przede wszystkim sposobem montażu. Zmywarka wolnostojąca może być ustawiona w niemal dowolnym miejscu kuchni, jeśli tylko będzie ona miała dostęp do źródła prądu i wody.  

Z kolei zmywarka do zabudowy jest urządzeniem przeznaczonym do umieszczenia w konkretnym, przeznaczonym na nie miejscu. Ponadto konieczne jest dokładne wymierzenie i dopasowanie sprzętu do posiadanej przestrzeni między kuchennymi szafkami. Oczywiście, jeśli odpowiednio przygotujemy kuchnię do montażu większego modelu, nie będziemy musieli wybierać pomiędzy szerokością sprzętu, a możliwością jego sprytnego ukrycia, decydując się na urządzenia, jakim są zmywarki 60 do zabudowy.  

Wybór zmywarki – na co jeszcze zwrócić uwagę? 

Wybierając zmywarkę, warto wiedzieć, że istnieją także istotne parametry urządzenia, na które ich typ oraz rodzaj montażu nie mają wpływu. Jest to między innymi poziom hałasu zmywarki oraz jej klasa energetyczna, czyli ilość energii, jaką dany sprzęt zużywa podczas pracy w określonym czasie. To także tryby pracy oraz dodatkowe udogodnienia, takie jak chociażby zmywanie z połową załadunku czy możliwość zaplanowania zmywania z opóźnionym startem.  

Wybierając pomiędzy zmywarką do zabudowy a wolnostojącą, najczęściej kierujemy się głównie względami estetycznymi oraz ilością posiadanej przestrzeni. Warto jednak zwrócić uwagę także na pozostałe ważne cechy, które decydować będą o poziomie jakości i wydajności sprzętu.  



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane