Czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej? Co wybrać?

Po posiłku na naszych zębach pozostają kawałki jedzenia, co czyni je świetnym miejscem dla rozwoju bakterii. Właśnie dlatego szalenie istotne jest regularne mycie zębów. Aby osiągnąć jeszcze większą skuteczność w zwalczaniu bakterii, warto wyposażyć się w szczoteczkę elektryczną lub soniczną. Czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej?
czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej,

Czym różni się szczoteczka elektryczna od manualnej?

Szczoteczki elektryczne są o wiele bardziej skutecznym rozwiązaniem, niż szczoteczki manualne. Wszystko dzięki zastosowaniu w nich silnika elektrycznego, który odpowiedzialny jest za ruch główki szczoteczki przy jej uruchomieniu. To właśnie ten ruch, bardzo często zaprogramowany zgodnie z zalecaną techniką mycia zębów, sprawia, że mycie zębów szczoteczką elektryczną uznawane jest za dokładniejsze. Szczoteczki elektryczne wykonują wiele tysięcy obrotów na minutę, dokładnie likwidując ze szkliwa wszelkie bakterie.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat stomatologii, na przykład numeracji zębów, zajrzyj tutaj: https://dentinfo.pl/numeracja-zebow/.

Co to jest szczoteczka soniczna?

Szczoteczki soniczne to przyrząd, który stał się popularny dopiero od niedawna. Szczoteczki te powstały z myślą udoskonalenia dotychczasowych rozwiązań, a obecnie wielu uważa je za jeden z lepszych sposobów na dbanie o higienę jamy ustnej. Mimo, że ich produkcja rozpoczęła się już w latach 80. ubiegłego wieku, na rynku zaczęły pojawiać się w większej ilości dopiero parę lat temu. Było to spowodowane obawą ludzi przed zastosowaniem w nich fali dźwiękowych, bowiem nie do końca wiedziano, jaki ma to wpływ na szkliwo.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna to także szczoteczka elektryczna – posiada bowiem silnik, akumulator oraz opcję ładowania indukcyjnego. Zatem czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej? Różnica polega w głównego mierze na emitowaniem przez szczoteczkę soniczną fal dźwiękowych. Fale dźwiękowe takiej szczoteczki wytwarzane są na główce szczoteczki za pomocą specjalnego, małych wielkości generatora. Dlaczego akurat fale dźwiękowe? Otóż okazuje się, że jeśli występują one w wysokich częstotliwościach, to posiadają one właściwości bakteriobójcze. Fale dźwiękowe wytwarzane przez generator docierają aż na 4mm od włókna zęba, przez co są w stanie pobudzić do ruchu cząsteczki śliny pomieszanej z używaną podczas mycia pastą. Pobudzone w ten sposób cząsteczki nie tylko uwalniają z pasty aktywne składniki, ale także skutecznie zwalczają zalegające na zębach bakterie, docierając do wielu, trudnodostępnych miejsc (w szpary między zębami i miejsca przy dziąsłach). Oprócz tego, wytwarzanie fali dźwiękowych przez szczoteczkę soniczną przyspiesza tempo obrotów główki na minutę.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna – która jest najlepsza?

Szczoteczka soniczna jest rodzajem szczoteczki elektrycznej – tak samo jak ona posiada wbudowany silnik, który odpowiedzialny jest za ruch główki szczoteczki oraz akumulator. Do podobieństw można zaliczyć także funkcję ładowania indukcyjnego, oraz obecność przycisków włączających oraz przycisków do zmiany trybu. Szczoteczka soniczna posiada jednak większą siłę silnika. Przeciętna szczoteczka elektryczna wykonuje około 8 tysięcy obrotów w czasie jednej minuty, a, dla porównania, zwykła szczoteczka soniczna wykonuje mniej więcej 30 tysięcy ruchów na minutę. Co więcej, droższe modele szczoteczek sonicznych potrafią nawet osiągnąć liczbę 60 tysięcy obrotów na minutę.

Do dużych wad szczoteczek sonicznych trzeba jednak zaliczyć ich cenę. Potrafią one kosztować o wiele więcej niż szczoteczki elektryczne, co może mocno odstraszyć od ich zakupu. Odpowiedź na pytanie „szczoteczka soniczna czy elektryczna” nie jest zatem jednoznaczna. Dla wielu osób szczoteczki elektryczne zupełnie wystarczają do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej i nie muszą oni wydawać dużo pieniędzy na szczoteczki soniczne. Jeśli jednak masz problemy z kamieniem nazębnym lub twoje zęby łatwo się psują – być może szczoteczka soniczna będzie dobrą inwestycją.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane