Czy opłaca się inwestować w drogiego laptopa?

Categories Laptopy

Drogie laptopy zawsze uchodzą za urządzenia lepsze i w zasadniczej większości przypadków tak faktycznie jest. Jednak nie zawsze opłaca się kupować drogi laptop o bardzo dużych możliwościach. Jeśli taki laptop używany jest tylko do korzystania z Internetu i pracy z prostymi programami komputerowymi, to wydawanie na niego kilku tysięcy złotych jest zbędnym wydatkiem. Na codzienny i zwykły użytek w zupełności wystarczy tani laptop.

Jakie parametry decydują o wysokiej cenie laptopa?

Wysoka cena laptopa zawsze uzależniona jest od tego, jakie komponenty wchodzą w jego skład. Od tego zależą koszty jego produkcji i ostateczna cena, w jakiej jest on oferowany w sklepach. O wysokiej cenie laptopa decyduje przede wszystkim:

  • Dobrej klasy procesor. Ten laptop dotykowy i tradycyjny, który ma zamontowany procesor lepszej klasy niż i3, zawsze będzie kosztował więcej.
  • Rodzaj dysku twardego. W laptopach montuje się dyski twarde o budowie talerzowej HDD lub dyski oparte o system pamięci Flash, dyski SSD. Te drugie są dyskami, które rzadziej się psują i mają mniejszą pojemność. Jednak dzięki technologii, na jakiej pracują, są dyskami nowocześniejszymi i dlatego ich produkcja kosztuje więcej.
  • Duża pojemność pamięci RAM. Pamięć RAM jest pamięcią podręczną komputera. Jeśli laptop posiada większą ilość pamięci RAM, to jest on w stanie pracować, prowadząc kilka lub kilkanaście procesów jednocześnie, bez zacinania się i bez żadnych kłopotów. Standardowy RAM ma pojemność 300 – 500 GB. W drogich laptopach może on dysponować miejscem na zapisanie danych o pojemności 1 TB.
  • Rodzaj karty graficznej. Jeśli w laptopie znajduje się dedykowana karta graficzna, to od razu można liczyć się z tym, że jego cena będzie wyższa. Te laptopy, które pracują z zintegrowaną kartą graficzną, kosztują mniej.
  • Ilość złączy. Jeśli jednostka jest wyposażona w kilka wejść USB i HDMI, to jej cena zawsze jest wyższa.
  • Typ klawiatury. Za lepsze i droższe uznaje się te klawiatury, w których część literowa połączona jest z częścią numeryczną. Korzystanie z takiego rodzaju klawiatury jest łatwiejsze i poprawia komfort pracy z urządzeniem. Znaczenie ma też rodzaj klawiszy. Za lepsze uznaje się klawisze wyspowe i ich obecność w laptopie też może mieć wpływ na jego cenę. Cenę urządzenia podnosi też obecność systemu odprowadzania cieczy, który montuje się w klawiaturach dobrych i drogich notebooków.

Kto powinien zdecydować się na drogi laptop?

Na drogi laptop na pewno powinny decydować się te osoby, które pracują na skomplikowanych programach komputerowych, czyli specjaliści od tworzenia aplikacji mobilnych i ci, którzy obrabiają muzykę i obrazy. Tani laptop nie będzie dobrym rozwiązaniem dla fotografa czy projektanta. Na solidny laptop może zdecydować się gracz i osoba, która projektuje wnętrza.

Dodaj komentarz